top of page

Podcast MYE 009: ManKind - czyli porozmawiajmy o męskich emocjach z Witkiem Janowskim

Zaktualizowano: 13 cze 2021

Miałem niedawno przyjemność rozmowy w temacie bardzo mi bliskim, dotyczącym przeżywania, odczuwania i wyrażania emocji przez mężczyzn, szczególnie pokolenia lat 70tych i 80tych. Podcast trwa 60 minut, dostępny do odsłuchania na stronie autorki podcastu, Spotify i YT. Posłuchasz tam m.in. o tym skąd biorą się u mężczyzn opory przed mówieniem o emocjach, dlaczego ważne jest, żeby mężczyźni mieli możliwość i umiejętność swobodnego wyrażania swoich emocji oraz jak pomaga w tym projekt ManKind - Męskie Kręgi we Wrocławiu. 

Męskie emocje oczywiście nie różnią się niczym od kobiecych, różni się głównie sposób przeżywania i tego na jakie emocje mężczyźni dają sobie przyzwolenie, a jakie wolą ukryć, co w konsekwencji może mieć katastrofalne skutki. Kobieta prędzej zdecyduje się na terapię czy coaching, albo dołączy do grona kobiet przechodzących przez podobne problemy, podzieli się przeżyciami i przyjmie wsparcie, jeśli tego akurat potrzebuje. Mężczyźnie jest trudniej przyznać się przed sobą i innymi, że może czegoś potrzebować, wyrazić to co czuje, woli to schować, aż przejdzie. Tylko to nie przechodzi, trudne emocje trzeba przeżyć i wyrazić, inaczej mogą "boleć" i zdominować życie.


 

Jak czują mężczyźni?


Męski wdruk to często zabieganie o reputację, sukces, osiągnięcia, majątek, karierę. Mężczyźni przyjmują, że to właściwy scenariusz, jedyny jakim powinni podążać. Inne są mniej znane, w pewnym sensie bardziej ryzykowne. Jeśli to się nie udaje albo pojawiają się trudności to pojawia się rozgoryczenie, myślenie o sobie coraz gorzej, obniżone poczucie własnej wartości. Z drugiej strony wielu mężczyzn marzy o doświadczeniach i niesamowitych przeżyciach, które niestety nigdy nie ujrzą światła dziennego, nie zostaną wyrażone i spełnione, w obawie przed wstydem i wyrzuceniem poza krąg męskich i chłodnych twardzieli, mających na wszystko gotową odpowiedź i rozwiązanie.


Synowie wychowani w takich warunkach będą w pewnym sensie obawiać się kobiecej dominacji w sferze emocjonalnej - często odpowiedzią na to, może być chęć zdominowania kobiet, kontrolowania ich, wynikająca ze strachu przed byciem "pochłoniętym" lub ucieczka w bycie samemu, niezależnym, ale jednak potrzebującym głębokiej relacji z kobietą. Będą za to upodabniać się do swoich ojców, nie mając innego wzorca, przyjmą ten jako bezpieczny. Jeśli wzorzec będzie chłodny i odcięty, tacy również się staną. Niestety to przechodzi dalej, aż ktoś tego nie przerwie. I taką swoją pozorną dominację faceci będą wyrażać niedostępnością, zabieganiem, załatwianiem ważnych "męskich" spraw.


Które z emocji są najtrudniejsze dla mężczyzn do wyrażenia?


Jakoś blisko mi do stwierdzenia, że te, które przysporzyły im najwięcej trudności, których było za mało lub za dużo. Ogólnie wielu mężczyzn interpretuje okazywanie emocji jako słabość. Często zgoda mężczyzny kończy się na ich złości, chociaż też często kamuflowanej. Oczywiście wszystkie emocje są, w każdym. Jedne bardziej odczuwalne inne mniej, ale są.

Podcast o męskich emocjach i nie tylko


Rozmowa do odsłuchania w całości na stronie Magdy Miczulis, autorki podcastu MasterYourEmotions oraz na Spotify i YouTube. Zapraszam!ManKind - męskie kręgi we Wrocławiu


To spotkania mężczyzn, którzy chcą szczerze rozmawiać o życiu. Potrzebują odczuwać, doświadczać, chcą swobodnie wyrazić się i dzielić swoimi emocjami, przyjmować i dawać wsparcie. Męskie kręgi mają na celu pomóc odnaleźć wiarę w siebie, siłę i chęć do działania, satysfakcję i radość z życia, ułatwić poznanie siebie, poprzez kontakt z innymi. Energia grupy jest zawsze niesamowita.


Zapytaj mnie o szczegóły. Umów się na coaching.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page